Hakkımızda

Çocuk ve Aile Terapisti – Akademisyen  Pınar Kaya Döşlü Psikoloji -Pedagoji lisans ve master tamamlayan lakin öğrenme yolculugunda  çocuk  ve aile haklarının savunucusu olmaya devam etmektedir.
2008 yılında Lisans eğitimini Bakü Pedagoji Bölümünde tamamlayıp “Pedagog” unvanı almıştır. Çağ Üniversitesi Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini gelişim psikolojisi alanında  tez yazarak tamamladı ve psikoloji bilim uzmanlığını tamamladı.  Yakın Doğu Üniversitesinde Doktora eğitimi süresi boyunca  Sırbistan -Uluslararası Novi Pazar Devlet Üniversitesi Psikoloji eğitiminde pandemi döneminde üstün başarı sağlayarak uzmanlığını almaya hak kazanmıştır.  Sırbistan, Kore, Amerika, ve yurt içi -yurt dışı  bebek,çocuk,ergen ve aile danışmanlık üzerine  online seanslara devam eden  Doktorant Pınar Kaya Döşlü çalışmalarına ve eğitim hayatına kurucusu olduğu gelişim akademi merkezinde  bütüncül çalışmaları ile  devam etmektedir.

COGENT  Akademi Disleksi’den eğitimini başarıyla tamamlayıp lisansını alarak  kendi merkezinde çalışmaları devam etmektedir. Program öncelikli olarak 4-7 yaş aralığında yer alan normal ya da atipik gelişim gösteren çocuklar için tasarlanmıştır. Ancak, okur-yazar çevreden yoksun kalmış, hafif gelişimsel gecikme yaşayan, dile dair yetkinliği gelişmemiş, disleksi ya da öğrenme güçlüğüne dair risk altında olan ya da herhangi bir gelişimsel farklılık göstermeyen tüm çocuklarla çalışmaya uygudur. Program orijinal dilinde üçüncü sınıfa devam eden ve orta-yüksek dereceli öğrenme güçlüğü vakalarında da olumlu etkiler göstermiştir.

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikoterapi eğitimi çalışmalarına ek olarak  KABUL VE KARARLILIK TERAPİSİ (ACT) eğitimine İbrahim Bilgen ile devam etmektedir.

Turan Akbaş ile Çocuk Ergen Sistemik Terapi eğitimine devam etmektedir.

 

  1. devam ettirmektedir.
DERECE ALAN ÜNİVERSİTE YIL
Lisans Pedagoji Bölümü 

 

Okul Öncesi 

Öğretmenliği

 

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

  Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

 

Mersin Üni.

 

Erzurum Atatürk Üni.

2008

2014

Y.Lisans Psikoloji Çağ Üni. 2016
Doktora

Lisans

Özel Eğitim

Psikoloji

Yakın Doğu Üni.

International University of Novi Pazar

 

 

Yayın-Kongre-Kitap Bölümü-Seminer

 Okul Öncesi Eğitimi Öğrenci Kongresi, Özel Gereksinimli Çocuğa Sahip Ailelerin Anaokulundan Beklentileri, 2014

Kaya Döşlü, P., & Bağlama, B. (2022). Okul öncesi öğretmenlerinin öğrenme güçlüğünün erken belirtilerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi. Ulusal Eğitim Dergisi(2), 361–388.

Kaya Döşlü,P, Aydın, L. (2020). 3-6 Yaş Grubu Otizmli ve Normal Gelişim Gösteren Çocukların Sözcük Dağarcığı Düzeylerinin İncelenmesi. Uluslararası Temel Eğitim Çalışmaları Dergisi , 1 (1) . 32-39

Döşlü P.. In Special Education for Mentally Handicapped Individuals Social Skill Teaching International Journal of Scientific and Technological Research ISSN 2422-8702 -2020

Kitap-Yayın

Kaya Döşlü, P. Amazon Anneler, Cenevre Yayıncılık, 2017.

Kitap Bölümü

Kaya Döşlü, P. Özel Gereksinimli Çocuklar ve Özel Eğitim, ISBN: 978-605-2234 , Eğiten Kitap , Baskı Sayısı: 1, Ankara, Türkiye, 2020.

https://www.egitenkitap.com/urun/ozel-gereksinimli-cocuklar-ve-ozel-egitim

İş Deneyimleri

İmece Özel Eğitim Merkezi

Turuncu Özel Eğitim Merkezi

Sevgiyle El Ele Özel Eğitim Merkezi

Anima Psikoloji Merkezi – Pedagog – Çocuk ve Aile Danışmanı

Adana Hayme Anaokulu – staj

Adana Yüreğir Anaokulu – staj

Mersin Üniversitesi uygulamalı okul öncesi eğitim -staj

Kıbrıs Gazimağusa Mavi Oyun Dünyam- staj

Azerbaycan- MES Psikolojik Danışmanlık Merkezi- staj

Girne American Üniversitesi – Öğretim Elemanı

Çağ Üniversitesi – Akademisyen

Adana Görme Engelliler Okulu – staj

Adana İşitme Engelliler Okulu – Staj

Sırbistan – Staj – online proje çalışmaları

Türkiye’de  çeşitli kolej ve anaokullarında aynı zamanda  rehabilitasyon merkezlerinde çalışmaya başladıktan sonra eğitimine Çukurova Üniversitesi Önlisans Çocuk Gelişimi programı okuyarak  Dgs ile 2014 yılında  Mersin Üniversitesi Okul öncesi öğretmenliğine devam ederek sınavsız ikinci üniversite olarak,  Erzurum Atatürk Üni. Çocuk Gelişimi Eğitimi alanında öğrenimini yüksek onur derecesi ile bitirdi. Bitirme tezini Özel Gereksinime İhtiyacı Olan Ailelerin Anaokullarından Beklentileri üzerine başarı ile tamamlamıştır.

3. lisansını tamamladıktan sonra, eğitimlerine multidisipliner anlayış ile devam ederek psikolojik temelli yaklaşımlar sunarak bebek-çocuk-ergen,aile danışmanlığı yapmaktadır.

Master tezini 3 – 6 YAŞ GRUBU OTİZMLİ VE NORMAL GELİŞİM GÖSTEREN ÇOCUKLARIN SÖZCÜK DAĞARCIĞI DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ üzerine yapmıştır.  Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Anaokulu bulunmaktadır. Aynı zamanda  kurucusu olduğu 2021 yılında patentini aldığı Gelişimsel ve Pedagojik  Aile Danışmanlığı Merkezinde aktif olarak  danışan görmeye devam etmektedir.

Deneyimsel Oyun Terapisti, Floortime Terapisti, Aba Terapisti olan Pınar Kaya Döşlü,Bebek, çocuk ve ergenlerin çok boyutlu değerlendirilmesi, Yaşam boyu Gelişimsel Bozuklukların (Otizm Spektrum Bozukluğu, DEHB, Özgül Öğrenme Güçlüğü, Mental Retardasyon) psikometrik değerlendirme ve teşhis süreçleri,
Davranış ve duygusal bozukluklara dönük çok boyutlu uygulamalar,
Çocuk ve ergenlere dönük psikolojik sağlamlık programları , çözüm odaklı terapi programı uygulamaktadır.
Duygusal-sosyal , motor gelişimi ve bilişsel gelişimi desteklemeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Gelişen dünyada çok daha büyük perspektif ile düşündüğü zaman da multidisipliner çalışmanın hazzı ile çocuk gelişimi,okul öncesi eğitimi,psikoloji ve özel eğitim ortak alanlar çalışarak adanmışlık ruhu ile çalışmalarına devam etmektedir .

Özellikle de gelişimsel gecikmeleri olan, erken doğan bebeklerde,davranış bozuklukları olan çocuklarla çalışan ve risk altında olan çocukların gelişimlerini diğer doktorlarla ,özel eğitim rehabilitasyon merkezleri ve anaokulları ile işbirliği içerisinde gelişim takipleri yapmaktadır ve bu konuda birçok araştırma yapmaktadır. Çoğullara (ikizlerle birlikte üçüzler) danışmanlık da yapmaktadır. Bebeklerde gelişim takiplerinin pedagojik açıdan da takiplerini yapmaktadır.Doktora Özel Eğitim çalışmalarında ayrıca gelişimsel gerilik yaşayan çocuklar üzerine makaleler yazmaktadır.

Master döneminde Ankara Ademer Danışmanlık Merkezinden Aile Danışmanlık Eğitimini almıştır.

Ardından Kıbrıs ta eğitim alan Kaya Döşlü , Kıbrısa giderek eğitimleri sırasında orada bulunan eğitim kurumlarında gözlem yaparak çocuk yetiştirme stilleri ve aile yapılarını inceledi.

Yurt dışında geçerliliği kanıtlanmış, Türkiye’de geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış Türkçe PREP ile okumayı iyileştirmek ve geliştirmek için Türkçe PREP’in Adana Lisanslı uygulayıcısı olarak Akademi Disleksi den eğitimini alarak tamamlamıştır.
Moxo Eğitim Testi uygulamaktadır.
Okul öncesi dönemde Mindfullness eğitimini tamamlamıştır.

Sistemik Çocuk ve Ergen Terapisi  eğitimini Prof. Dr. Turan Akbaş  tarafından almaktadır. Eğitimlerine devam etmektedir.

IVO-ODS Otizm Spektrum Bozukluğu Kapsamlı Değerlendirme Seti Uygulamacı Sertifikası Nı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Yardımcı Doçent VEYSEL AKSOY dan almıştır .
Eskişehir Anadolu Üni. Prof. Dr. İbrahim Halil Diken “Eteçom “ Etkileşim Temelli Erken Müdahale Programı eğitimini başarı ile tamamladı .

Prof. İbrahim Halil Diken tarafından verilen GOBDÖ-2 Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği-2-Türkçe Versiyonu (GOBDÖ-2-TV) eğitimini başarı ile tamamlayarak uygulama değerlendirme ve raporlama konusunda yeterlilik, yetkinlik kazanmıştır.
Eğitim hayatı boyunca Mersin Üniversitesi Yard.Doç.Dr .Emine Yılmaz Bolat ‘tan “Anne -baba eğitimi ” ni başarı ile bitirmiştir.Çukurova Üni.Tıp Fak.Dr.Murat Kalacı ‘dan insan anatomisi ve fizyolojisi ,Okan Üni.Prof.Dr Mesude Atay ‘dan “erken dönem çocuklukta gelişim alanları ,”erken çocuklukta oyun gelişimi,eğitiminlerini almıştır.Çukurova üniversitesi Dr.Ayhan Babaroğlu ‘dan “çocuk ruh sağlığı eğitimini almıştır.kıbrıs Doğu akdeniz üniversitesi “erken çocuklukta beslenme -anne çocuk sağlığı eğitim proğramlarına katılıp tamamlamıştır.

Prof. Dr. Şükrü Uğuz Psikiyatrist ten Klinik Psikoloji alanında eğitİmini alarak çeşitli kültürlerde ve sosyo ekonomik seviyelerde, insan hayatının, yaşam boyu gelişen ve değişen enetellektüel, duygusal, fizyolojik, biyokimyasal, psikolojik, sosyal ve davranışsal yönlerine odaklanmayı hedeflemiştir. .Malatya İnönü Üniversitesi Prof Dr. Mustafa Kılıç tan “gelişim psikolojisi , “ileri gelişim psikolojisi ” eğitimini alarak tezine bu alanda devam etmiştir. Çukuruva Üniversitesi Yard.Doç.Dr Nurcihan Kiriş ten “psikolojik testler ve uygulamalar “eğitimini alarak raporlama süreçlerini tamamlayarak bitirmiştir.

Bilişsel davranışçı terapi, Örgütsel davranış, zeka testleri, nöropsikolojik testler, terapi teknikleri, psikodrama, madde bağımlılığı, alanlarında eğitimlerimi tamamladı.Yüksek Lisans tezini özel eğitimde dil konuşma sorunları üzerine Gelişim Psikolojisi Alanında başarı ile tamamlamıştır. Ankara Danışmanlıktan 1 yıl süren Cinsel Terapi süpervizyon eğitimini başarı ile bitirmiştir.
Üniversite eğitimi ile beraber Meb onaylı Drama Eğitimini tamamladı.

Prof Dr. Bünyamin Birkan ABA (Uygulamalı Davranış Analizi ) eğitiminin başlangıç-orta-ileri düzey eğitimlerini tamamlayarak Aba Terapisti olmaya hak kazandı 2021.

Uluslararası Montessori derneği tarafından 6 kurdan oluşan üniversite onaylı Türkçe ve İngilizce 2 adet Sertifika ve Montessori Akademisi onaylı Hologramlı sertifika programını eğitmen Kader Keskin önderliğinde tamamlamıştır.
KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde 1 yıl süreli ‘Dil ve Konuşma Bozuklukları Eğitimi’ni başarıyla bitirdi.
Mersin yaşam psikoloji Dr.Atanur Akar PSİKOLOJİK SAĞLAMLILIK eğitim programı uygulayıcı eğitimi almıştır.

Eğitimleri sırasında
Mezuniyetinin ardından eğitim ve sağlık sektöründe görev yaptı. Aile tutumları, çocuklarda davranış değiştirme ve problem davranışlar, çocuklarda cinsel eğitim gibi konularda uzmanlaşan KAYA DÖŞLÜ, çocuk ve aile danışmanlığı, anne-baba eğitimleri ve atölye çalışmaları, problem davranışlar, gelişimsel tarama ve takibi, cinsel kimlik kazanımı, çocuklarda anksiyete, kaygı ve korkular, yaratıcı drama ile öğretim ve eğitim danışmanlığı, dil konuşma ve beceri gelişimi, oyun terapisi üzerine çalışmalarını devam ettiriyor. Yaşamın üçgeninde var olan gelişim, psikoloji ve özel eğitim alanında eğitimlerini bütünleştirmek için yoğun bir eğitim hayatı içinde
İlk günden itibaren gizlilik temel ilkem olup, insan odaklılık, profesyonellik, bilimsellik, özgünlük, esneklik ve etik ilkelere duyarlılık vazgeçemeyeceğim değerlerimdir.

Şu anda Yakın Doğu Üniversitesi Özel Eğitim alanında Doktora eğitimine devam eden KAYA DÖŞLÜ mutlu anne-baba/mutlu çocuk diyerek ülkemizde nesilden nesle aktarılan tutumlarımız ve değişen davranışlarımızı inceleyerek çocukların sağlıklı birey olarak yetiştirilmesinde anne-babalara ışık tutuyor.
Bununla birlikte çalışmalarını  özel eğitim kurumlarında da sürdürmektedir. Aynı zamanda PINAR KAYA GELİŞİMSEL VE PEDAGOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİNDE görevine devam etmektedir.
İnsanın iyi, kötü ve şifacı olan üç ruh taşıdığına ve hangi ruhu beslerse onun serpilip insanı ve hayatını kapsayıp yönettiğine inanır.
Hayata olan inancı ve bağını güçlendiren üç şey yapar:
1. Eşi, ailesi, arkadaşları ve öğrencileriyle bolca zaman geçirmek,
2. Çok çalışıp üretmek,
3. Seyahat etmek: “Dünyayı gördüğün kadar tanır, insanları da tanıdığın kadar görürsün…’

 

Yazılı basın:
Radikal blog
Otizmli çocukların eğitim hakkı
Down sendromlu çocuğu olan ailelere öneriler…
Otizm nedir, otizme ne sebep olur ve tipik belirtileri nelerdir?
Özel eğitime muhtaç çocuğu olan ailelere öneriler
Otizm davranışları nasıl etkiler?
Okul öncesinde aile katılımının önemi
Uluslararası Bildiriler ve Katıldığı Seminerler
-Ankara Başkent üniversitesi okul öncesi eğitim kongresine katıldı .
İzmir Üniversitesi orff çalışmaları ve müzik eğitimine katıldı.
Ankara Başkent Üniversitesi’nde; “Özel Eğitime Sahip Ailelerin Anaokullarından Beklentileri” adlı bildiriyi sundu.
Doğu Akdeniz Üniversitesi “Çocuk Hakları Eğitimi”ne katıldı.
Adana Shçek aile eğitimini başarıyla tamamladı.
– İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen Eğitim Psikolojisi Sempozyumuna katıldı.
-Marmara Üniversitesi ve TODEV işbirliğiyle düzenlen 3. İstanbul Otizm Eğitim Günleri Seminerine katıldı.
-Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen “Kariyerin Küçük Adımları Okul Öncesi Döneminin Çocuğun Gelişimine ve Geleceğine Katkıları” konferansına katıldı.,
Psikolojik Değerlendirme ve Test Eğitimleri
-Anne-Baba-Çocuk ilişkisini değerlendirmek için kullanılan MEM (Marschak Etkileşim Metodu) Eğitimi, Theraplay® ve Oyun Terapisti, Marlo L.-R. Winstead, RPT/S’den almıştır.