Psikolog Hasret Kaya Kimdir?

1997 Adana doğumlu Hasret Kaya, ilk ve ortaöğretimini Adana’da tamamlamıştır. 2015-2019 yılları arasında Lisans eğitimini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Girne Amerikan Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü’nü Onur Belgesi ile tamamlamıştır.

2018 yılında Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde Psikiyatri Polikliniği, Çocuk ve Ergen Psikiyatri Polikliniği, AMATEM birimlerinde stajyer olarak görev almıştır.

Aynı yıllarda Riccon Academy tarafından düzenlenen İnsanı Tanımak ve Etkili İletişim, Pozitif Stres Yönetimi, Profesyonel Yaşamda Beden Dili; Ada Eğitim Akademi tarafından ise Birey Olmak ya da Olmamak, Kariyer Planlama & Zor Koşullar Altında Kariyer Yönetimi, Zaman Yönetimi, İş Hayatında Psikolojik Teknikler konularındaki seminerlere katılım sağlamıştır.

2019-2020 tarihleri arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Özel Kariyer Aile Danışma Merkezi’nin düzenlediği 480 saatlik “Aile Danışmanlığı Eğitim Programı’nda başarı koşullarını yerine getirerek, MEB onaylı (Adnan Menderes Üniversitesi) Aile Danışmanlığı Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

2020 yılında Trafik Psikolojisi alanındaki sürücü yeteneklerinin psikoteknik değerlendirilmesi kapsamında, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan Zihinsel ve Psikomotor Yetenek Düzeyleri’ni Psikoteknik test sistemi ile ölçme ve değerlendirmesini sağlayan cihazın ALG Uygulayıcısı olarak Adana Seyhan Lider Psikoteknik Değerlendirme Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Aynı zamanda Adana Çukurova Diyalog Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde “Öğrenme Güçlüğü (Disleksi), Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite” yaşayan çocukların bireysel ve grup seanslarını yürüterek akademik performanslarına destek olmuştur.

Bu süreçte Disleksi’ye yoğunlaşan ilgisi ile Akademi Disleksi tarafından düzenlenen Pass Bilişsel Müdahele Programı Türkçe Prep Eğitimi’ne başvurarak bu yaklaşımla birlikte Öğrenme Güçlüğü’nü yaşayan daha çok çocuğa ışık tutmayı hedeflemektedir.

Akademi Disleksi tarafından düzenlenen “Türkiye Disleksi Hareketi” Farkındalık Semineri’ne katılarak “Disleksi Dostu” olmaya hak kazanmıştır.

Yolculuğuna Aile Danışmanlığı kapsamındaki alanlar ile başlayan Hasret Kaya, bilimsel bir zeminde birçok psikiyatrik bozukluğun ve geniş sorunların üzerinde etkililiği kanıtlanmış bir yaklaşım olan “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimine Prof. Dr. Şükrü Uğuz önderliğinde devam etmektedir.

Tamamlamış olduğu eğitimleri ve yetkinliği ile Pınar Kaya Gelişimsel ve Pedagojik Aile Danışmanlığı Merkezi’nde Bireysel Terapi, Evlilik ve Aile, Boşanma Sonrası Uyum Sorunları, Ergenlik Dönemi Danışmanlığı, Ebeveyn Koçluğu, Akademik Koçluk ve Mesleki Danışmanlık alanlarında danışan görmeye devam etmektedir.