Baloncuk Üfleme Kabızlığa Nasıl Yardımcı Olur?

Üflemek neden çocuğunuzun dışkılamasına yardım eder? Biraz kulağa garip gelse de tuvalette otururken balon şişirmek veya balon üfleme oyunu oynamak, çocukların rahatlamasına ve kakalarını tutmaktan kaçınmalarına yardımcı olmak için kullanılan harika bir yoldur. Bunun nasıl olduğunu ve çocuğunuza bu yönteme nasıl teşvik edeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

Birçok çocuk kakalarına ve bazen de çişlerinini tutmaya meğillidirler. Bunun nedeni çocuğun henüz tuvalet eğitimine hazır olmaması veya tuvalet eğitimini tam anlamıyla tamamlamasına bağlı olabilir. Bu durumların yanı sıra bazense çok büyük sert ve kurumuş bir kaka boşaltım sırasında ağrıya ve acıya neden olacağı için çocuklar kakalarını çıkartmaktan korkarlar ve tutmaya meğil gösterirler. Şayet aileler bu durumu çözmezler ise kabızlık kronik bir hal alarak çözülmesi yılları alabilir.

Öncelikle kaka yapma korkusuyla mücadele edin!

Çocuklar genellikle yumuşak bir beze veya kumaşa kaka yaparken kendilerini daha rahat hissederler. Bunun neden ise bebek bezi veya iç çamaşırı giydiklerinde kakanın çıkma hızını ve kuvvetini daha iyi kontrol edebilmelidir. Şayet çocuğunuz yumuşak kaka yapıyor ise onu lazımlık veya tuvalet kullanmaya teşvik etmeye başlayabilirsiniz. Bu anlamda ebeveynlerin çocuklarının tuvalet ile ilişkisini sağlıklı bir şekilde inşa etmeleri gerekmektedir. Bunun da en kolay yolu tuvaleti eğlenceli bir yer haline getirmek olmalıdır.

Üfleme dışkılamamıza neden yardımcı olur? Gelin 3 maddede özetleyelim:

1) Dışarıya doğru üflediğimizde pelvik taban kaslarımız biraz daha gevşeyecek ve karın içi basıncımızdaki değişiklik mesanemizi ve bağırsağımızı daha etkili bir şekilde boşaltmaya teşvik edecektir.

2) Bilinçli veya bilinçsizce dışkı tutma alışkanlığı olan çocuklarda balon üfleme bir yarışma oyununa dönüştürülebilir. Örneğin “Kimin baloncuğu daha büyük olacak?” şeklinde. Böylece üfleme egzersizi eğlenceli bir oyun haline getirilerek pelvik taban kaslarında gevşeme çalışılabilinir.

3) Kronik kabızlığı olan çocuklarda dışkı tutma manevrası oldukça fazladır. Ve çocuklar dışkılama esnasında klozet kapağına tutunarak kendilerini sıkarlar. Şayet çocuğunuzla dışkılama esnasında balon üfleme oyunu oynarsanız tutma manevrasını en aza indirgeyerek dışkılamasına yardımcı olabilirsiniz.

Neye ihtiyacınız var?

Çocuğunuzla tuvalette dışkılama sırasında kuracağınız üflemeli oyunlar çocuğunuza çok yardımcı olacaktır. Üflemeli oyuncakları bir çantada toplayarak tuvalette muhafaza edebilirsiniz. Böylece ihtiyacınız olduğunda kolayca erişebilirsiniz.

 • Küçük baloncuklar çıkaran köpük üfleme oyuncağı.
 • Herhangi bir üflemeli müzik aleti
 • Ördek veya tren sesi çıkaran üflemeli bir oyuncak
 • Üfleme oyunu oynayabileceğiniz bir tüy
 • Üflemel
  Çocuk Gelişiminde Baloncuk Üflemenin Önemi

  i parti oyuncakları

 • Balon
 • Pipet ile kuracağınız üflemeli bir oyun
 • Hafif pinpon topu ile kuracağınız üflemeli bir oyun

Çocuğunuzun tuvalette kendisini güvende hissetmesine yardımcı olun.

Öncelikle çocuğunuzun tuvalette kendisini güvende hissettiğinden emin olun. Tuvaletin oturma yüzeyi çocuğunuza uygun değil ve büyük geliyor ise bir tuvalet aparatı kullanabilirsiniz. Aynı zamanda ayaklarının altına koyacağınız bir tabure ile dizlerinin kalçasını geçmesini sağlayarak dışkılamayı kolaylaştırabilirsiniz.

Dışkılama için ideal bir zaman var mıdır?

Bu sorunun cevabı her çocukta değişmekle birlikte sıklıkla önerilen zaman dilimi yemeklerden 15-20 dakika sonradır. Yemekten sonra midenin sindirime refleksi bağırsaklarda da gastrokolik refleksi başlatarak boşaltıma yardımcı olmakta. Bu nedenle yemeklerden 15-20 dakika sonra tuvalete oturarak üfleme egzersizlerine başlamak oldukça faydalı bir egzersiz olacaktır. Üfleme egzersizleri yaklaşık 5-15 dk olacak şekilde planlanabilir.

Şayet çocuğunuz okulda dışkılamadan kaçınıyor ise okuldan sonra eve geldiğinde bir ara öğün yaparak içecek ve atıştırmalık yemesine teşvik edebilirsiniz. Bu küçük beslenme öğününden sonra çocuğunuzla tuvalette üfleme egzersizleri yapabilir böylece dışkılama için zaman yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı çocuklar banyodan sonra rahatlamanın etkisiyle dışkılamayı tercih edebilirler. Görüldüğü üzere dışkılama zamanları her çocukta değişmekte. O nedenle çocuğunuz için en ideal dışkılama zamanını bir günlük tutarak gözlemleyebilirsiniz.

Aktif tuvalet rutini oluşturmak anahtardır!

Bazı aileler çocuklarının tuvalet rutini oluşturabilmeleri için oyuncak, kitap ve tablet verirler. Bu tür davranışlar çocuklarda kimi zaman tuvalette daha fazla vakit geçirmelerine neden olarak dışkılarını tutmaya meğilli hale getirmektedirler. O nedenle dikkatli olmada fayda olacaktır.

Ödüllendirme ve övgü

Çocuğunuz tuvalete oturduğu zaman onu ödüllendirin. Ancak burada önemli olan ödüllendirmede aşırıya kaçılmadan gerçekçi olmasıdır.

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz