21 Gün Kuralı Neden Önemlidir?

 

Alışkanlıklarımız beynimizde 21 günde oluşmaktadır. Bilinç ve bilinçaltının çatıştığı alışkanlıklar ise 21 gün sonra geri dönecektir. Bilinç ve bilinçaltının kavga etmeden ilerlemesi için alışkanlığın dayandırıldığı inançların değiştirilmesi çok önemlidir. Doğru inancın bulunması zaman alabilir. En derin inanç karşılaştırmaları ve inancı oluşturan etkin hissin bulunması ve doğru cümleler kurularak ilerlenmesi gerekir ki, 21 gün desteği tam olarak yanıt versin. Bu kısmı özetleyecek olursak irade bir yere kadardır. Dakikada 7-10  arası düşünceyi bilinçli zihin analizden geçirirken, bilinçaltı 2-3 milyon düşünce parçacığı ile birden ilgilenir. Olumlu veya olumsuz olması şeklinde değerlendirme yapmaksızın konu ile ilgili dosyayı çalıştıracaktır.

Beyin yapısını bir bahçeye benzetirsek, yetişen çiçekler ve otlar bilinci ifade ederken; tohumlar bilinçaltını ifade eder. Ve tohumlar bilincin toprağı altında kategorize edilmiştir. Bu gruplandırma odalardan oluşur. Her bir prosedür konu ile ilgili kısımda çalışır. İlgili konu hakkında inançlar, hisler, pişmanlıklar, prensipler, kanıtlar, karşılaştırmalar prosedürler halinde bulunmaktadır.

Varolan prosedürleri değiştirmek, yeni bir prosedür oluşturmaktan daha zordur. Terapiler ve bilinçaltı çalışmalarında alınan destek ile gerçek ana inanca ulaşıldığında kişi farkında bile olmaksızın değişikliği yaşamaya başlayacaktır.

21 günlük döneme kuluçka dönemi diyoruz. Araya zaman girmeden 21 gün tekrarlanan olumlu davranış tekrarlanarak güç kazanacaktır. Halkalar halinde oluşan alışkanlık düşünceler desteği ile gerçekleşirken hayata geçirilmesi de tekrarlama ve olumlama ile sağlanacaktır. Yeni bir alışkanlığı kazanmak kolayken tekrar ediyorum ki, varolan alışkanlığı değiştirmek kolay olmayacaktır. Kimilerine göre varolan alışkanlığı değiştirmek için en kolay yol yerine yeni bir şey koymaktan geçiyor. Bu da tabi irade desteği gerektirirken, dayandırılan nedenin kuvvetli olması ve doğru bilinçaltı kaydının değiştirilmesi en kolay yöntemdir.

Bireysel alışkanlık terapilerinde ortalama bir alışkanlık için çalışma süremiz o inancın veya düşüncenin bulunmasıyla birlikte değişim gözlenmeye başlanacaktır. Hızlı dönüşüm örneklerimiz bilinçaltının aslında hızla değişime açık olduğunu da gösterir.