Bebek masajı, bebeğin bedensel ve ruhsal yönden gelişimini destekleyen, sayısız faydaları olan bir uygulamadır.

Bebeğin sağlıklı büyümesi, gelişmesi, kan dolaşımının hızlanması, kas-iskelet sisteminin gelişmesi ve bağırsaklarındaki biriken gazın çıkarılması gibi pek çok fizyolojik yararlarının yanı sıra, bebeğin çevresiyle iletişimini de güçlendirir.

Biz de Pınar Kaya Gelişim Akademisi olarak Ebeveynlerimiz ile kahve sohbetinde buluştuk ve bağlanma hikayelerimizi konuştuk .

Son yıllarda bebek gelişimini destekleyen uygulamalar arasında öne çıkan bebek masajı uygulamaları oldukça büyük ilgi görüyor. Bebeklerin fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimine olumlu etkisi tüm dünyada kabul gören bebek masajı merkezleri Avusturya, Brazilya, Almanya gibi birçok ülkede oldukça yaygın. Masaj tekniklerini öneri olmaktan öteye taşıyarak hizmete dönüştüren merkezlerin Türkiye’deki ilk adımını Bluuh Baby Spa attı. 2016 itibariyle faaliyete geçen merkezde bebek masajını, uzmandan hizmet olarak almak mümkün. Merkez 0-10 ay bebekler ile aktiviteler gerçekleştirmek isteyen ve bebekleri için hem gelişim destekleyici hemde hijyenik bir uygulama arayan aileleri dünya standartlarında uygulamalarla buluşturuyor.

Tüm aile bireylerinin katılımına açık olan merkezde bebek bakımının çok büyük bir kısmını üstlenen anneler hem ailecek zaman geçirmenin keyfini çıkarıyor hemde sadece onlara özel gerçekleştirilen el masajı ile anne olmanın ayrılacalığını yaşıyor.

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

2 Yorum Var

  1. Hem aileler hemde ögretmenler için faydalı bilgiler, gerçekten teşekkür ediyorum emeginize saglık

Yorum Yaz