8 Aylık Bebek Beslenmesi
Herkese merhaba! Bebeğiniz 8 aylık oldu bile!

Bebeğinizin beslenmesi ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu makalede, okumaya devam edin 🙂
8. ayda bebeğiniz kendi kendine yeme alışkanlıkları kazanmaya başlar. Bu ay, bebeğiniz için oldukça önemli bir dönem. Bebeğiniz, 8. ayda ek gıdalarla daha çok ilgilenmeye başlar.

8. ayda ek gıdalarla beslenirken, bebeğinizin kendi kendine beslemesine izin vermelisiniz.8 aylık bebek için en önemli besin anne sütü, anne sütü almıyorsa formül mamadır. Bunların yanında 1-3 öğün ise ek besinlerden gelmelidir.

6 ve 7. aylarda da olduğu gibi anne sütü veya formül mama ara öğün, ek gıdalar ise ara öğün olmalıdır.

8 aylık bebek 3-3.5 saatte bir beslenebilir.
Peynirler
Kemik gelişimi ve güçlü dişler için kalsiyum çok önemlidir. Peynir iyi bir kalsiyum ve protein deposudur.

7. ayda bebeğinize küçük bir miktar peynir verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta peynirin tuzsuz ve yumuşak olması.

Lor peyniri bebeğiniz için oldukça besleyici bir tercih olabilir.

Bebeğinize evde kendiniz de besleyici, sağlıklı bir peynir yapabilirsiniz.Tarhana, Mercimek ve Unlu Çorbalar
7. aylarda bebeğinize yavaş yavaş çorbalar vermeye başlayabilirsiniz.

Bu konuda da dikkat etmeniz gereken, ev yapımı çorbalar olması ve içerisine tuz ilave etmemeniz. Hazır çorbaların içerisinde pek çok katkı maddesi yer aldığı için hazır çorbaları önermiyoruz.

8 Aylık Bebek Beslenme Tablosu
Uyanınca: Anne sütü

Kahvaltı: Yumurta sarısı + lor peyniri

Ara Öğün: Anne sütü

Öğle Yemeği: Sebze çorbası + ekmek içi

Ara Öğün: Anne sütü

Ara Öğün: Yoğurt + elma

Akşam Yemeği: Sebze çorbası

Ara Öğün: Anne sütü

Gece Boyu: Anne sütü

Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için biz ökendi dinamiğimize göre ayarlıyoruz .
Bu makalenin altına yorum bırakarak tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları ise soru-cevap sayfamıza sorabilirsiniz.

Sevgiler 🙂

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

4 Yorum Var

  1. Benim kızım 8 aylık ilk ek gıdaya başladığımızda çok iyiidik ama 7. aydan sonra hastalanınca artık bitti herşey şuan hiç birşey yediremiyorum farkli kasiklar aldim mama sandalyesi edindim cesitli oyunlar danslar herseyi denedim ama nafile

  2. ELA ÖZBAKAN Reply

    Merhaba Pınar hanım oğlum 5 yaşında, babası evde yokken benimle çok güzel anlaşıyor hiç problem çıkarmıyor ama babası eve gelince direk ona yönelip benim her dediğime itiraz ediyor. Babası herşeye evet diyor bense biraz kuralcıyım o yüzden oluyor biliyorum. Benim sorum bu durumu nasıl dengelemeliyim çünkü babası değişmiyor o hiç yok diyemiyor oğluna 😔

    • Pınar Kaya Reply

      Bunu aslında çok basit şekilde cevaplamak istiyorum.Çocuklar tüm gün anne ile birlikte kalınca az vakit geçirdikleri kişiye karşı ilgi çekmek için çok farklı tepkiler verebilir. Babaya görevler vermek şart !

Yorum Yaz