MERHABA SEVGİLİ ANNELER VE BABALAR

 

ABA-Applied Behavior Analysis (Uygulamalı Davranış Analizi) otizmli bireylerin eğitimine yönelik bilinen bilimsel olarak kanıtlanmış en etkili eğitim modelidir. Ancak sadece prensiplerine uygun doğru şekilde uygulandığında etkilidir.

Günümüzde uzman ABA uygulayıcısı bulmak oldukça zordur. Genelde uygulayıcıların çok az deneyimi vardır ya da hiç deneyimi yoktur. 

Prof. Dr. Binyamin BİRKAN, BCBA-D önderliğinde eğitimleri tamamlayıp sertifika almaya hak kazanmış uzman olarak sizlere merkezimizde hizmet vermeye devam ediyoruz.

Aynı zamanda Play Aba olarak Program içeriğinde;

Program, otizmli ve diğer gelişimsel veya dil gecikmesi olan çocuklara etkinlik çizelgeleri ve replikli öğretim yoluyla bağımsız oyun, sosyal etkileşim ve bir dizi eylemi ve bu eylemlere karşılık gelen seslendirmeleri zincirleyerek iki karakterli sosyodramatik gelişimsel oyunların öğretimini uygulayıcılara aktarmayı amaçlamaktadır.

PLAY, çeşitli serbest zaman oyun etkinlikleri ve sosyal etkileşim örneklerinin yanı sıra 5 farklı oyun seti önermekte ve bir oyun seti üzerinden 7 eylem ve seslendirmeleri içeren bir örnek uygulama sunmaktadır.  Taşınabilir resimli kartların birincil rol tarafı turuncu kenarlı, ikincil rol tarafı ise mavi kenarlıdır.  Resimli kartlar bağımsızlığı teşvik eden ve yetişkin etkileşimini azaltan her eylem/seslendirme için görsel bir ipucu sağlamakla birlikte altlarında yazılı seslendirmeleri de içerir.

 

 

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz