Annelik yolculuğumda en çok 5. Ayı sevdim desem yerinde olacak . Bana bakıyor , gülümsüyor , ve artık nesnelere uzanmaya çalışıyor. Bu aylarda nesnenin ne olduğunun çok önemi yok . Ne bulursanız koyabilirsiniz . Bu ayda neler yapabilir ; dik oturduğunda başını dik tutabilir, neşe ile çığlıklar atabilir , bir nesneye doğru uzanabilir, agulama döneminde olduğunu unutmayalım lütfen bol bol konuşalım . İnsan sesine dönebilir .

Kaç kg olmalı diye sorular geliyor bazen ben kızım için çok takip etmek istemedim ama her doktor kontrolünde doktorumuz söylüyor .  Ortalama erkek bebek  7,500 , kız bebek ise 6.900 civarında tabi bunlar ortalama . Gönül Ada sürekli normalin üstünde idi sadece anne sütü veriyorum bu arada özel olarak yaptığım hiçbirsey yok . Ek gıda sürecimize de az kaldı ben ara ara tat duyusunun gelişimi için yemeğe oturduğumuzda dudaklarına dokunduruyorum . ( yoğurt taze evde yapılan )

Bu dönemde artık sosyalleşmeye başladı ve oturma egzersizleri yapmanın zamanı geldi . Uygun hareketler ile ben günde birkaç deneme yaptırıyorum . Dikkat etmek te fayda var bilmiyorsanız destek alın lütfen .

kaba motor gelişimi yani birşeylere uzanması , oturması , dönmesi , vücudunu hareket ettirmesi , ilk 6 aylık gelişimi için yakından takip edilmesi gereken özelliklerdir . Eğer bunları yapamıyorsa lütfen gelişim uzmanından destek alınız .

Bu ay dilinizden şu sözcükler dökülebilir “hiç olmadığı kadar güçlü”

evet bu aylarda çok güçlü olurlar .

peki ya oyuncak seçimi suan duyar gibiyim sesinizi “ oyun halısı” kullanıyorum ben ve buna ek olarak elime aldığım herşey benim için oyuncak .

Oyuncaklar dışında , bebeğinizle oynamanız  ve onun dil gelişimine destek olmanız çok önemli . Ses çıkarmaya başladığı bu dönemi iyi değerlendirin biz öyle yapıyoruz . Siz de ona karşılık verin ve göz göze iletişim kurarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı gelişimler diliyorum.

 

 

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz