Dünyanın dört bir yanındaki her çocuğun kendini güvende hissetmesi ve hayallerine daha yakın olabilmesi için bugün Çağ Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü olarak Çocuk Hakları dersimizde maviye büründük . Bugün mavi giy sende 20 Kasım Unicef Dünya Çocuk Hakları gününde farkındalık oluştur çağrısına uyduk mavi giyindik. Gün boyunca masmavi olduk .
“ Bir dünya bırakın biz çocuklara “…
Şarkıları söylendi .
Çember olduk , bağımızı güçlendirdik .
Çocuk Hakları sözleşmesini okuduk , hatırladık ve hatırlattık .
Çocuk haklarımızı sadece 20 Kasım da DEĞİL , her gün çocuğun yanında ve çocuğun hakkına sahip çıkacağımızı bir kez daha gökyüzüne yazdık .

Birleşmiş Milletler Dünya Çocuk Günü 1954 yılında kabul edilmiştir ve uluslararası birliktelik, dünyadaki çocuklar arasında farkındalık yaratmak ve çocukların refahını artırmak için her yıl 20 Kasım’da kutlanmaktadır.
20 Kasım, Çocuk Hakları Bildirgesinin 1959 yılında BM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi açısından önemli bir tarihtir. 20 Kasım ayrıca, BM Genel Kurulu”nun 1959 tarihinde Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul ettiği gündür.

#cagcocukgelişimi
#cagcocukhakları

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz