📍Sizler için çalışıyoruz Yurtdışında geçerliliği kanıtlanmış, Türkiye’de geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış Türkçe PREP ile okumayı iyileştirmek ve geliştirmek artık mümkün. Teorik alt yapısı olan bu program, çocuğa okuma becerilerini doğrudan öğretmekten ziyade, okumanın temelini oluşturan bilgi işleme stratejilerini geliştirir. PREP; çocuğun okumasını geliştirirken aynı zamanda muhakeme yapma gücünü de kazandırır.
Türkçe PREP’in Adana da Lisanslı uygulayıcısı olarak Disleksiyi iyileştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz.
📌Genellikle ilköğretimin ilk yıllarında fark edilen çocukların okuma, okuduğunu anlama ve anladığını yazma konularında iyileştirmek için bilişsel iyileştirici bir program olan PREP’i kullanıyoruz. PREP; çocuğun okumasını geliştirirken aynı zamanda muhakeme yapma gücünü de kazandırır. Uluslararası ve bilimsel bir eğitim programı olan Türkçe PREP sayesinde okumasını geliştiren öğrenci sayımız arttıkça, bizimde mutluluğumuz ve bu alanda araştırma yapma motivasyonumuz artacaktır.
Okumayı ilk öğrenme döneminde ardıl işlem etkinken okuduğunu anlamanın daha çok eşzamanlı işlem ile bağlantılı olduğu belirtilmektedir. Tüm bu süreç boyunca, planlama ve dikkat doğrudan ele alınmasa da her etkinliği gerçekleştirmek için sürece mutlaka dahil olmaktadırlar.
Sonuç olarak okuma güçlüğünün eşzamanlı ve ardıl işlemlerdeki sıkıntılardan kaynaklandığı savunulmaktadır. Bu nedenle de PREP bu iki işlem alanına doğrudan bilişsel müdahale ederek okuma ve yazmada ki güçlükleri iyileştirerek, etkili ve kalıcı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Okul çocukları okumada sorun yaşadığında, bu çocuklar alanda çalışan bir uzman tarafından klinik ön görüşme alınıp, gerekli testler uygulandıktan sonra okuma güçlüğü, öğrenme güçlüğü ya da disleksi olarak durumu adlandırır. 📍Pınar Kaya Gelişim Akademi Merkezi ☎️ Asistan: 05372111235
Size yardımcı olacaktır.

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz