Korku
kaygı
kıskançlık
öfke
inatçılık
yalan
çalma
parmak emme
tırnak yeme
altını ıslatma
dışkı kaçırma
mastürbasyon
uyku bozuklukları
yeme bozuklukları

Bunlar çocuklarda en sık rastlanan ruhsal bozukluklardır. Önemli olan anne babaların çocuklarındaki rahatsızlığı kabullenip zaman kaybetmeden pedagog desteği almalarıdır. Pedagog, problemin ne olduğunu, ne yapmak gerektiğini,, başka hangi uzmanlardan destek almanız gerektiği hakkında size ayrıntılı bilgi verecek ve tedavi sürecini başlatacaktır.

Çocuğunuzdaki ruhsal ve davranışsal değişiklikleri önemseyerek zamanında pedagoga danışmanız dileğiyle,

Son olarak ;
Tüm sorunlar Psikanalitik Kuram ,Psikososyal Kuram,Davranışçı Kuram,Bağlanma Kuramlarına göre değerlendirilir. Ve eğitsel plan uygulanır.Aile -okul işbirliği içinde danışma yürütülür.

Yazar

“İşime, iyi buğday tohumlarını biriktirmiş ve bereketli bir parça toprak bağışlanmış bir köylü gibi başladım. Dilediğim gibi ekip biçecektim. Ama öyle olmadı. Toprağın üstündeki otları ayıkladığımda altın buldum. Otlar çok değerli bir hazineyi saklıyormuş.” “Çocuğu çalıştım. Çocuğun bana verdiklerini aldım ve onları ifade ettim. İşte Montessori Yöntemi budur.” “Çocuğa olan ilgimiz ‘ona bir şeyler öğretme’ hevesiyle değil, ama onun içinde yanan ve zeka denilen ışığın sürekli yanmasını hedefleyerek olmalıdır.” “Çocuğun bedeni, ruhun neşesi sayesinde yaşıyor.” tıpkı Maria Montessori dediği gibi çocuğu çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim.

Yorum Yaz